Üzeyir Lokman ÇAYCI :  YONCALAR
2 pages
Turkish

Üzeyir Lokman ÇAYCI : YONCALAR

-

Le téléchargement nécessite un accès à la bibliothèque YouScribe
Tout savoir sur nos offres
2 pages
Turkish
Le téléchargement nécessite un accès à la bibliothèque YouScribe
Tout savoir sur nos offres

Description

YONC ALAR Üzeyir Lokman ÇAYCI Komşusunun yoncalığına ineklerini gece yarısı bıraktı. Dipdiri yoncalar sabaha kadar talan edildi.

Informations

Publié par
Publié le 11 septembre 2016
Nombre de lectures 6
Langue Turkish
Poids de l'ouvrage 3 Mo

Extrait

YONC
ALAR
Üzeyir Lokman ÇAYCI
Komşusunun yoncalığına ineklerini gece yarısı bıraktı. Dipdiri yoncalar sabaha kadar talan edildi. Bağ evindeki yoncalarının heba edildiğini gören Fikri Efendi’nin içi kavrulmuştu. Komşusuyla kavga etmeye gitmedi, bağırıp çağırmadı, Niye böyle yaptın demedi. Nefsini kontrol altına alarak ALLAH’a (C.C.) sığındı. Yalan, haksızlık, zulüm, iftira ve hırsızlık yapanların biliyordu ki üzerlerindeki leke kolay kolay silinmeyecekti! Haksızlık karşısında masumiyet kadar büyük beddua yoktu. Bu hâlin arşa uzanması, kainatı titretmesi, etrafı kuşatması söz konusu idi! İşte haklılığın verdiği iç temizliği, çok kısa bir zamanda inekleriyle komşusuna zarar veren T efendinin gözlerine dokundu. Fikri Efendi’nin 9 yaşındaki oğlu Garip eşek sırtında şehir merkezine doğru giderken T efendinin gözlerinin görmediğini farketti ve dikkatlice baktı. Evin hanımı bunu görünce oğluna söyledi.
Garip şehir merkezindeki evlerinden döndüğü bir sırada T efendinin oğlu tarafından yolu kesildi ve ona « huniyle senin ağzına sıçarım» denildi!
9 yaşındaki Garip 30 yaşındaki iri yarı, öfkeli bir kişiye cevap verilemeyeceğini biliyordu. Hem suçlu hem de güçlüydüler. Garip, önce bağ evinde bulunan annesine, akşam üzeri de şehir merkezindeki iş yerinden gelen babasına olup bitenleri anlattı. Fikri Efendi’nin içi kavrulmuştu, yine hiç sinirlenmedi. Komşusuyla kavga etmeye gitmedi, bağırıp çağırmadı, Niye böyle yaptın demedi. ALLAH (C.C.) adalet sahibidir... Her şeyi gören ve gözetendir, dedi.
Bir ay geçmedi, huniyle Garip’in ağzına sıçmak isteyen kışi trafik kazasında vefat etti. Alma mazlumun ahını gelir aheste aheste diyen yoncaların sesi adeta bir çığlık halinde gece yarıları günlerce ağaçlar arasında yankılandı. Güneşin masumlar üzerine doğuşu ve yıldızların ALLAH’a yakın olanlarla temaşası oldukça farklı idi. Zalimlere gaddarlara, hırsızlara, ahlâksızlara ve dünyevi hırslar peşinde savrulanlara felaketlerin masumların nefes alışverişleriyle geldiği bu yaşanılanlarla da görülüyordu !
Bor, 01 Temmuz 1968
Illustration: Üzeyir Lokman ÇAYCI
  • Univers Univers
  • Ebooks Ebooks
  • Livres audio Livres audio
  • Presse Presse
  • Podcasts Podcasts
  • BD BD
  • Documents Documents