Co oznacza przysłowie: "Kiedy chcesz opisać prawdę, elegancję pozostaw krawcom", czyli jak demaskować manipulanta i jego kłamstwa?
Każdego dnia możemy spotkać ludzi, którzy przychodzą do nas w jakichś określonych celach. Wielu z nich jest uczciwych, jednak bywają też spryciarze, którzy chcą nas przechytrzyć. To nasze kolejne życiowe lekcje. To, że jesteśmy mili nie oznacza, że na wszystko mamy się zgadzać. Wprost przeciwnie, powinniśmy wymagać wielu dokumentów w danej transakcji. Warto też spowalniać transakcję w czasie, aby dowiedzieć się jak najwięcej o firmie lub danej osobie. Tego typu ludzie, którzy nie mówią prawdy i przemilczają prawdę o sobie, nie trakturją siebie samych jako kłamców. To z reguły typy osobowości psychopatycznych, narcystycznych bądź z innymi zaburzeniami psychicznymi, bez odczuwania emocji, uczuć i bez sumienia. Oni widzą świat w inny sposób. Oszuści nie odpowiadają uczciwie i rzetelnie na nasze pytania, a to nie jest według nich oszukiwanie... Oni uważają, że nie kłamią, bo zamiast kłamać, nazywa się to „zaprzeczaniem. Oni zaprzeczają. Czasem mówią nam to, co chcemy usłyszeć, a co nie ma związku z prawdą. Problem zaczyna się w momencie, kiedy są to osoby najbliższe, z rodziny, mąż, żona, dzieci, rodzice, sistra, brat, wnuki. Znanych jest wiele przestępstw, w których na „wnuczka” okradano starsze osoby. Było to możliwe, ponieważ tak faktycznie dziadkowie nawet nie znały swoich wnuków. Zmanipulowani, nieświadomie współdziałali z szajką przestępczą, wypłacając spore sumy czy to z domu czy z konta w banku. Robią wszystko na silnych emocjach strachu, kiedy umysł nie ma szans połączyć się z logicznym myśleniem, każdy z nas może popełnić błędy. Dziadkowie robili to po to, aby tylko „wnusiowi” nic się nie stało, "aby mu pomóc".
Jak zatem demaskować manipulatora i częstego sprawcę przestępstwa?
Podstawą jest umiejętność zarządzania własnymi emocjami, aby nie dać się wciągnąć w szok, w lęk, w strach wywołujący nadmierne emocje.
Voir